Web Sitelerinde Hız Değerlerinin Önemi

Bir web sitesinde hız değerlerinin önemi neredeyse ilk sıraya konulacak işlerde yer alıyor. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, olumlu bir deneyim yaşayabilmesi için site hızı çok önemlidir. Yavaş açılan web siteleri, ziyaretçilerin sitenizden çıkmasına yol açacaktır. Kötü bir deneyim yaşayan ziyaretçilerin, sitenizde çok fazla durmadan çıkması Google’ın da gözünden kaçmayacaktır. Bu durum sonrasında web siteniz bulunduğu konumdan daha da aşağılara düşecek ve yükselmesi çok zor olacaktır.

Web site hızı kodlamadan, içeriklere, CDN hizmetine ve daha bir çok şeye bağlı olarak değişir.

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılara %100’lük bir hız deneyimine ulaşması için web sitenizin tam yüklenme süresi en geç 5 saniye olmalıdır. Animasyonun yoğun olduğu sitelerde bu 1-1,5 saniye daha göz ardı edilebilir.

Tüketiciler giderek daha fazla araştırma yapmak ve alışveriş yapmak için mobil web’e güveniyorlar; bu da şirketlerin etkili bir mobil varlığa sahip olmalarını her zamankinden daha önemli hale getiriyor. Ama iyi bir mobil sitenizin olması neye bağlıdır? Bu soruyu yanıtlamak için Google, çeşitli kullanıcıların çeşitli mobil sitelerle nasıl etkileşime girdiğini araştırmak için AnswerLab ile ortaklık yaptı. Bu araştırmadan, Google, müşterileri memnun eden ve dönüşüm sağlayan mobil siteler oluşturmalarına yardımcı olmak için 25 mobil site tasarımı ilkesi belirledi.

İşte bu ve benzeri araştırmalarda sitelerin hız değerlerinin önemini, tasarım ve kullanabilirlik ölçümlerini yaparak ziyaretçilerin en iyi performansı nasıl sunabileceğimizi öğreniyoruz.

Hızlı siteler kullanıcılar tarafından ciddi bir tercih sebebidir.

Bir web sitesinde hız değerlerinin önemi yapılacak bir çok işin başında geliyor. Hız değerlerinin sistemsel özellikleri de vardır, kullandığımız dilin veya sistemin de bu değerlere etkisi vardır.

İşlevsel olmayan web sitelerinde statik HTML kullanmak, özel taleplerde eğer PHP ile sıfırdan bir tasarım gerekiyorsa en kısa ve sade şekilde tutmak, eğer müşterilerin taleplerini karşılıyorsa farklı CMS sistemlerini kullanmak WordPressDrupalJoomlaSilverstripe vb. CMS sistemleri kullanmak eğer talepleri gerçekleştiriyorsa ya da açık kaynak kodlu olduğundan geliştirilebilir olduğundan tercih edilebilir. Hız ve SEO konusunda da bu seçimlerde dikkat etmek gerekir. Örneğin bir firma tanıtım sitesinde uzun vadeli içerik değişikliği olmayacak ise statik html sayfalar kullanılırsa Hız ve SEO optimizasyonları daha kolay olacaktır. ASP.NET kullanan siteleri incelediğimizde ise Hız ve SEO değerlerinin pek önemsenmediğini görüyoruz bu yanlış kodlamadan dolayı olabiliyor.

Kısacası hız değerlerinde yüksek performans almak için kullandığınız dili ve sistemi de özenle seçmek gerekiyor. Günümüzde örneğin WordPress dünyadaki tüm sitelerin %31-32’lik kısmını oluşturuyor bunun tercih edilme sebebi ise açık kaynak kodlu olması, eklenti mağazasının çok geniş olması, SEO ve Hız Optimizasyonlarının temelde iyi olmasından dolayıda tercih sebebi oluyor.

Sizin için CM Tasarım olarak optimum bütçeler ile en yüksek hız performansındaki siteleri oluşturabiliriz. Daha ayrıntılı bilgi, soru ve önerileriniz için bizimle iletişime geçin.

CM Tasarım

Geleneksel şirketler ve büyük  ajanslar, küçük ajansımızın sunduğu değeri sunamıyor: ekibimiz bireysel ilgi, hızlı hareket etme yeteneği ve süreklilik sağlıyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet etmek için kişiselleştirilmiş bir yaklaşım sunuyoruz.

Ofis Adresimiz

Çelebiler Mah. Tuhafiyeciler Sit. K: 4 No: 196 Merkez/Isparta

Çalışma Saatlerimiz:

Pazartesi-Cumartesi: 09.00-17.00