Web Sitesi Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

Web sitelerin olmazsa olmazlarından bir tanesi de güvenliktir. Web site güvenliği hem site sahibi hem de ziyaretçiler için gerekli olan bir konudur.

Peki bir web sitenin güvenliği nasıl sağlanır ?

İlk olarak yapılması gereken işlem web siteniz için SSL (Güvenlik) Sertifikası bulundurmaktır. Günümüzde internet üzerinden saldırılar ve virüslerin oldukça artması nedeniyle, virüs programları artık SSL sertifikası bulunmayan sitelerin çoğunu kullanıcılara göstermemektedir. Eğer web sitenizde güvenlik sertifikası bulunmuyorsa, sitenin ziyaretçi akışının ve performansının düşmesine neden olacaktır. Bu da doğal olarak sitenizin SEO’suna olumsuz olarak yansıyacaktır.

Google, arama motorlarında aynı sektöre ait iki siteyi birçok yönden karşılaştırarak hangisinin daha üstte yer alacağına karar vermektedir. Önemli olan unsurların başında da güvenli/güvensiz sitelerin ayrımı sonucunda oluşan farklılık gelir.

Güvenlik için önemli olan bir diğer husus hosting servisinizdir. Web sitenizi barındırdığınız yer çok önemlidir. Yani siz sitenizi ne kadar güvenli yaparsanız yapın, çalıştığınız hosting firması yüzünden siteniz hacklenebilir. Bir web tasarımcı olarak, yeni yeni bu işlere adım attığımda kötü bir tecrübe yaşadım. Türkiye’de çok bilinen bir hosting firmasının sisteminde meydana gelen açık yüzünden, sitem kapanmış ve mağdur olmuştum. Firma herhangi bir yedekleme de sunmadığı için tüm emeklerim boşa gitmişti. Daha sonrasında şans eseri tanıştığım İzmir firması ile çalışmaya başladım ve 4-5 senedir CM Tasarım olarak, yapmış olduğumuz web sitelerini burada barındırmaktayız ve oldukça memnunum.

Güvenlik konusunda, web sitenizin hangi sistem ile yapıldığı da çok önemlidir. Hazır bir cms sistemi kullanıyorsanız, güvenlik açısından tehlike altında gibi görünebilirsiniz. Bilinmeyen bir cms sistemi kullanılması durumunda siteniz her zaman bir açık verebilir. Yani, hacklenmesi kolaylaşır. Tüm Dünya’daki sitelerin %40’ını oluşturan WordPress, başlarda çok fazla açık ve hata barındırıyordu. Fakat, ilk oluşturulduğu günden itibaren popülerliğinin ve kullanıcı sayılarının artması ile beraber bu açıkları gidermeye başladı. Bundan 2-3 yıl öncesine kadar WordPress’in güvenlik açısından sorunlu olduğunu söyleyebilirdim ama artık yok denecek kadar az açık bulundurmakta. Öyle ki, hacklenme sayıılarında en gerilerde yer alan sistemlerden. Tabii en güvenlisi hangisi diye soracak olursanız, kendi ellerinizle kodladığınız html bir site diyebilirim.

Yedekleme Neden Önemli ?

Web sitesinin herhangi bir saldırıya ve bozulmaya karşı yeniden son haline dönebilmesi için yedekleme şarttır. CM Tasarım olarak yaptığımız web sitelerinin yedeklerini güncel olarak almaktayız. Yedeklemeler eğer içerik güncellemesi çok fazla değilse aylık olarak yapılması uygundur. Haber siteleri ya da çok fazla yazı yazılan blog sitelerinde ise haftalık olarak yedek alınmasını tavsiye etmekteyim.

Kısaca web sitenizin her zaman güvende olmasını istiyorsanız, kullandığınız sisteme bağlı olarak eklentiler aracılığı ile yedeklemeleri mutlaka yapmalısınız. Zaman zaman da hosting panelinize girip oradan da yedek almanız sizin için en sağlıklı ve güvenilir yöntem olacaktır.

CM Tasarım

Geleneksel şirketler ve büyük  ajanslar, küçük ajansımızın sunduğu değeri sunamıyor: ekibimiz bireysel ilgi, hızlı hareket etme yeteneği ve süreklilik sağlıyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet etmek için kişiselleştirilmiş bir yaklaşım sunuyoruz.

Ofis Adresimiz

Çelebiler Mah. Tuhafiyeciler Sit. K: 4 No: 196 Merkez/Isparta

Çalışma Saatlerimiz:

Pazartesi-Cumartesi: 09.00-17.00